Ana sayfa Futbol Yazıları Nihat Özdemir’in Görevi Nedir?

Nihat Özdemir’in Görevi Nedir?

990
0

Nihat Özdemir’in görevi nedir? Limak grubunun patronu yani iş insanı ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı!

Bu yazıda sadece TFF kısmını sorgulayacağız. Yoksa iş insanlığına girsek, halk arasında beşli grup diye adlandırılan ülkedeki büyük ihaleleri alan beş gruptan önemli bir tanesi. Veya geçmişte yaptıklarına bakarsak; Müteahhitler Birliği Başkanlığı’ndan neden istifa ettiği konusuna da girmek gerekir. Bu nedenle sadece federasyon kısmına odaklanalım.

Nihat Özdemir ve 3 Temmuz Dönemi

Girişte de belirtiğim gibi iktidara (yani, ülkeyi tek başına yöneten kişiye) yakın biri Nihat Özdemir. İşte bu yakınlık, bir de geçmişte Ankaragücü ve Fenerbahçe’de yaptığı yöneticilik Nihat Bey’i TFF başkanı yaptı.

Nihat Özdemir

Özellikle Fenerbahçe’deki yöneticilik döneminde daha da ön plana çıktı ve oldukça popüler oldu. Başkan vekili olduğu zaman “3 Temmuz” diye adlandırılan ve Fenerbahçe’yi ele geçirmek için yapılmış terör örgütü “Fetö” operasyonu sırasında açıklamalarıyla tanınmışlığını artırdı. “3 Temmuz” Fenerbahçe’nin anahtarlarını Aziz Yıldırım’ın bazı başka büyük kulüpler gibi vermemesinden ötürü yapılmıştır!

Nihat Özdemir’in Görevi

3 temmuz sürecinden sonra ilk fırsat Fenerbahçe yönetiminden ayrıldı. İş insanlığına sarıldı, oteller açmaya ihaleler almaya devam etti.

Nihat Özdemir'in Görevi

Sonrasında federasyona yönetici oldu ve 1 Haziran 2019’da TFF başkanı oldu. Tabii ki tek aday olarak seçime girdi. TFF seçimlerinde de diğer federasyon yönetimleri gibi listeler yukarılarda bir yerlerde hazırlanıp sunuluyor ve kulüpler sadece el kaldırıyor, yönetim ve başkan bu şekilde seçiliyor yeni Türkiye’de.

Peki neden başkan yapıldı Nihat Özdemir? Fenerbahçe’de Ali Koç başkan seçildi. Koç ailesinin bir üyesi, aile Türkiye’nin en zengin ve eski ailelerinden biri. En önemli özellikleri sanayici bir aile olması. Diğer zenginlerimiz gibi sadece al-sat veya finans işleri yapmıyorlar. Sanayinin de olduğu bir grup, yaklaşık 100 bin kişinin çalıştığı bir dev holding.

İşte iktidar kendi zenginlerini yaratmak onları parlatmak için uğraşırken, onlara göre eski Türkiye’nin önemli bir figürünün bir üyesinin tekrardan popüler olması ve halk tarafından sevilmesinin önüne geçilmesi gerekiyor. Bu bizim gibi ülkelerde başarısızlıkla olur. Bir de işin onlara göre işin siyaset kısmı var. Ali Koç için radikal (faşist, dinci, bölücü ve komünist) olmayan ortalama Türk halkının Cumhurbaşkanlığı’na yakıştırılmasının tehlikesi!

Bu yüzden Fenerbahçe’ye operasyon yapılması gerekiyordu ama bu sefer akıllandılar. Çünkü operasyonlar direkt olarak yapıldığında Fenerbahçe camiası tek yürek oluyor. 25-30 milyon Fenerbahçeli’nin tepkisini çekmemek için başarısız kılmak gerekiyordu. Hakem kararları, finansal durum denetlemeleriyle transfer yasakları ile takımın başarısız olması sağlanması gerekiyordu. Hükümetin önemli ağırlığı olan kişileri Trabzonlu olduğu için bari bu sefer Trabzonspor’a destek ol ve şampiyon olsun diye ikincil bir hedefte kondu.

Bu operasyonların tepki çekmeden yapılabilmesi için yani Fenerbahçe’ye zarar verileceği sezonların öncesi federasyona Fenerbahçe yönetiminde bulunmuş kişileri başkan yapmak gibi “kurnazca” bir plan, 2011’deki gibi bu yıl da devreye sokuldu.

Ama artık plan deşifre olduğu için inandırıcılığını kaybetti. Kimin ne olduğunu artık net olarak biliniyor. Operasyon açığa çıktığı için 70 yaşına giren Özdemir’i iktidar artık görevden alır. Yani istifasını kapalı kapalılar ardından ister. Ve Özdemir Türk futbol tarihinde utanç duyulan kişilerinden biri olarak yerini alır.

Önceki makaleVe Süper Lig Kaldığı Yerden Devam Ediyor
Sonraki makaleZeljko Obradovic’den Veda

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here