Ana sayfa Futbol Yazıları Transfer Şampiyonları

Transfer Şampiyonları

458
0

Transferler hiçbir takımı şampiyon yapmıyor. Bugüne kadar yaşadığımız örnekler de bunun kanıtı aslında.

Transfer sezonunda şampiyon ilan edilen takımların, lig sezonunu nasıl bir yerde bitirdiklerini defalarca gördük. Türkiye Süper Ligi yeni sezonu başlıyor. Yine transfer şampiyonları ortada dolaşıyor. Ama bu sene diğer sezonlardan farklı bir futbol yılı olacağını düşünüyorum. Bunun ana nedenlerinden biri sezona UEFA Finansal kısıtlamalarına rağmen “transfer sezonu şampiyonu” olmak için yarışan kulüplerimiz.

Çünkü bu sayede görsel zevki daha yoğun bir futbol seyredeceğiz sanırım. Tabii dış şartlar elverirse!

Bir de bu sene son iki sezonun şampiyonu flaş takımı Beşiktaş ile neredeyse efsane(!) ilan edilen teknik direktörü Şenol Güneş’in artık daha ciddi rakiplerinin olması.

Türkiye Süper Ligi Beşiktaş ve Şenol Güneş

Beşiktaş’ın başarısını küçümsemek için yazmıyorum ama son iki sezon Türkiye Süper Lig tarihinin en kalitesiz ve en seyir zevksiz sezonlarıydı. Bu nedenle de diğerlerinden biraz daha iyi olan ipi göğüsledi.

Bu iki sezon boyunca hem Fenerbahçe hem Galatasaray hem de Trabzonspor gibi takımların aynı anda başarısız sezonlar geçirmesi Beşiktaş’ın ekmeğine yağ sürdü. Beşiktaş aslında bu iki sezonda şampiyonluk yarışını kendi kulvarındaki takımlarla yapmadığı gibi kendisini kısıtlı imkanlarla zorlayan Başakşehir’in de kat be kat üstündeydi.

Şenol Güneş’te bu ortamda başarılı bir kadronun başında diğer takımlara göre birkaç küçük artısı olan Beşiktaş’ın teknik direktörü olarak kendi başarısı yanında şansın da ne olduğunu gösterdi.

Son İki Sezon

İleriki yıllarda ülkenin futbol endüstrisi değerinin hangi yıllarda düştüğü ve yere vurduğu konusunda bir istatistik yapılsa ve yine seyir zevki olmayan futbol sezonları araştırılsa inanın önümüze son iki futbol sezonu çıkacak.

Böylesine değer kaybeden bir periyot içinde Beşiktaş, tarihine çok sorgulanmayacak başarı haneleri eklediğinden bu süreçten en karlı çıkan takım oldu.

Kaybedenler ise çok para harcayarak transfer şampiyonları olan başkan takımları Fenerbahçe, Galatasaray ve Türk futbolu oldu.

Yeni sezon başlıyor. Herkes bir takım yorumlar ve tahminler içinde. Benim de tahminim var; İnanın hiçbir şey son iki sezondaki gibi olmayacak.

Keyifli sezonlar diliyorum.

Sonraki makaleSüper Lig Tahminleri

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here