Ana sayfa Basketbol Yazıları Yeni Dönemde Euroleague ve Türk Basketbolu

Yeni Dönemde Euroleague ve Türk Basketbolu

711
0

Basketbolun Avrupa kıtasındaki en büyük organizasyonu Euroleague.

Euroleague ve Türk Basketbolu

Dünyada NBA’den sonra gelen ikinci büyük organizasyon. Ama popülerlik ve bütçe anlamında NBA’in çok çok altındadır. Bu yıl sezon, yarısında korona salgını sebebiyle iptal edildi ve oynanmamış sayıldı. Aynı takımlarla ekim ayında tekrar başlaması planlanıyor.

Ergin Ataman Şansızlığı ve Anadolu Efes

Bu iptal edilen sezonda Anadolu Efes liderdi ve çok iyi gidiyordu final four (dörtlü final) çıkıp şampiyon olması en beklenen takımdı.

eurolig

İlahi adalet mi hayatın cilvesi mi bilinmez Efes’in koçu Ergin Ataman’ın başına geldi. Bilindiği gibi Ataman hırsı ile yarattığı kaosların gerginliğini takıma yansıtıp oyuncuların adrenalini yükseltip başarıyı elde ediyor. Basketbolu sevip tribünleri dolduran taraftarlar ise; çalıştığı oyuncuların birkaçından doping çıkmasından başarısının sebebini yasa dışı maddelere bağlıyor. Eski dönemleri bilmem ama özellikle son 15-20 yılda bu kadar üst düzeyde olan oyuncuların bu işe gireceğini hiç sanmıyorum.

Fenerbahçe Beko

Ülkemizin basketbolda gururu olan Fenerbahçe’nin bu yıl Fenerbahçe Beko olarak mücadelesi, kendisinden beklenmeyecek derece kötü gidiyordu. Birkaç sezondur pivot ve kısa forvet pozisyonun çözememesi bu sezon uzun forvette yeterli katkıyı alamaması bu sonucu getirdi. Kısacası beklenmeyecek derecede kötü geçen bir sezonun yarıda kalması iyi oldu.

Euroleague ve Kulüp Gelirleri

Euroleague en büyük sorunu, takımlara maddi getirisinin çok az olması. Şampiyon olan takım bile bu organizasyonda sadece 1 milyon Euro kazanıyor. Kulüpler reklam ve tribün gelirleriyle dönüyorlar.

Pandemi sürecinin ne zaman biteceği belli değil onun için önümüzdeki yıl tribünleri hiçbir zaman dolmaya bilir. Hatta seyirci alınmadan sezonun oynanma ihtimali var. Bir de ekonomi olarak dünya kötüye gidiyor, bu sponsorluk ve reklam gelirlerinde düşeceğini kesin gibi.

Bu yeni sezonda Euroleague bütçeleri düşecek belki de oyuncu kalitesi düşecek. Bu sırada FIBA devreye girdi ve Avrupa’nın kalburüstü takımlarını transfer etmek istiyor bir alt grup takımları da “FIBA Basketball Champions League“de toplamak için kesenin ağızını açtı. Amaç Euroleague’i yok etmek. Bu salgın süreci bu operasyon için uygun bir ortam hazırlıyor.

FIBA ve Euroleaguenin çekişmesini daha sonraki bir yazımda ayrıntılarla anlatacağım. Bir sonraki yazımda Türk takımları (Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes) yeni sezon beklentilerini değerlendireceğim.

Önceki makaleDünyanın En Büyük Derbileri
Sonraki makaleBasketbol Federasyonu Başkanlık Seçimi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here