Ana sayfa Futbol Yazıları Küme Düşme Neden Kalktı?

Küme Düşme Neden Kalktı?

915
0

Küme düşme kalktı! Nerede? Tabi ki Türkiye’de Futbol liglerinde küme düşme kaldırıldı. Sebep? Türkiye Futbol Federasyonu öyle istedi yani patronun emri bu yönde. Patron halk arasında reis diye ifade kişi. Reisimiz süperlig diye adlandıran Türkiye 1. Ligden Kayseri, Malatya ve Ankaragücü takımlarının düşmesini iptal etti. Alt liglerdeki düşmelerde iptal oldu kimse düşmedi ama üst lige yeni takımlar çıktı. Özetle düşen takım taraftarları ve şehirlerdeki halk mutlu oldu.

Küme Düşme Neden Kalktı?

Acaba bu yıl neden düşmeyi kaldırdı Reis? Bence baskın seçim gelecek. Bu aralar ekonominin kötü yönetimi, hatalı dış politikalar uygulanması dünyada dışlanan bir ülke olduk. Bir tek Katar ile iyi ilişkilerimiz var. Katar’ın bize destek olan yani ekonomik olarak, devamlı bize para veriyor ama neye karşılık parayı veriyor? Katarlılara, Katar’ın yüzölçümünden daha fazla toprağımızı sattı bu iktidar. Pandemi var diye tüm bu sorunları özellikle ekonomideki başarısızlığını salgına bağlayıp baskın bir seçime gidecek gibi. Ya bu sonbahar da ya da 2021 ilkbaharında, başkanlık ve millet meclisi seçimi olacağını düşünüyorum.

Şimdi gelelim ana konumuz spora yani futbola, 21 takımlı lig demek her hafta bir takımın maçı olmaması demek bu çok kötü bir şeydir. Ligin tüm zevkini kaçıracak ve dengesini bozacak. 1980 yılların başında darbeci General Kenan Evren’in Ankaragücü’nü 1. Lige çıkarmasıyla bir sezon tekli takımla oynanmıştı. Bir de Ankaraspor’un ikinci devre küme düşürülmesiyle bir takım maç oynamadan 3 puan almış bir nevi sezonun yarısı tekli ve sıkıntılı bir lig olmuştu.

21 takım olunca eskiden 18 takıma bölünen yayın gelirleri artık 21 takıma bölünecek. Zaten parasızlıktan kırılan takımların özellikle de Anadolu takımlarının gelirleri çok düşecek. Pandemi yüzünden bu sezon seyircili maç oynanması beklenmiyor. Demek oluyor ki maç bileti geliri stadın içindeki ve çevresindeki taraftara satış yapan yerlerin kulüplere kalan gelirleri de olmayacak. Kombine kartlarının sembolik (oynanmayacağını bilerek taraftarların kulüplerine destek ve stattaki yerlerini muhafaza etmek) satışına izin verilmeyeceği söyleniyor.

Katarlıların sahibi olduğu Digiturk platformunun spor kanalı Beinsports yayınlıyor süperliğimizi. Ve Bein Sports verdiği parayı her yıl gitgide azaltıyor. 500 milyon dolarlık bir TFF bir anlaşma yapmıştı. Zaten anlaşma ilk yıldan sorunluydu paranın yarısı Türk Lirasına endeksli enflasyon oranında zam yapıyordu. Ortalama 400 – 410 milyon dolar civarında bir para ödüyordu. Şimdi ekonomik zorluk var diye dolar kısmına da paranın belli bir kur oranına sabitleyelim diyorlar. Bu mantıkla anlaşma parası yarıya düşüyor 250 milyon dolar civarı ödeme yapacak. Ve 21 takıma bölünecek iyice düşen para. Beinsports dünyada çeşitli liglerin yayıncısı bir platform. En önemli yayınladığı lig Fransa. Ama sadece Türkiye’de verdiği parayı kesiyor, dost ülke Katarlılar…

Süper Lig

Fikstür çekiminin hala yapılmaması ligin 22 takımla oynanması için kulis faaliyetleri olduğunu düşündürüyor. Aldığım duyumlara göre lig 22 takım olması için çok baskı varmış. Bunun olmamasının tek engeli de UEFA 20 takımdan fazlasına hoş gözle bakmaması. 21 takım olursa seneye 4 takım düşünce 20 ulaşılıyor ve bir sorun olmayacak. 22 takım olursa 5 takımın düşmesi çok ihtiraza sebep olur. Adaletsiz bir sezon olur. Bir sene önce düşen takımları düşürme bu sezon 5 takım düşürürsen sondan düşen 4. ve 5. takımlar olay çıkartır.  4 takım düşerse seneye bugünkü durum olur. 22 takımda kalsa ligimiz bu seferde UEFA sorun çıkartacak.

Üst mevkilerden gelen ve federasyona verilen talimatla düşme kaldırılması, federasyon başkanı devlet garantili işlerin müteahhidi Özdemir’i zorluyor. Bakalım ne karar verecek yani hangi gelen emri açıklayacak…

Önceki makaleTrabzonspor ve Uğursuzluk
Sonraki makalePuma, Neymar Jr. ile İmzaladı Efsane Krampon KING Sahalara Dönüyor

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here