Ana sayfa Futbol Yazıları Ne Olacak Bu Trabzonspor’un Hali?

Ne Olacak Bu Trabzonspor’un Hali?

936
0

Olmuyor olmuyor ne yaparlarsa olmuyor. Trabzonspor düze çıkamıyor şampiyon olamıyor.

Bakanların sağı solu arayıp reklam piyasası değerlerinin üzerinde ücretlerle Trabzonspor’a reklam vermelerini rica etmesi(!) devletle iş yapan federasyon başkanına dev kamu ihalelerinin verilmesi, bundan dolayı federasyonun atadığı merkez hakem kurulu (MHK) baskısı ile hakemlerin Trabzonspor’u kollaması. Türk spor paydaşları üzerinde Trabzonspor kazanması yani şampiyon olması için baskı ortamı oluşturuluyor. Ama gene de olmuyor, olmuyor.

Ne Olacak Bu Trabzonspor?

Geçen sezon ellerinin arasından kayıp giden şampiyonluk kupasının yarattığı üzüntünün üzerine UEFA’nın sahtekarlıktan dolayı verdiği Avrupa kupalarından men cezası, Trabzonsporluları göklerden aşağılara yani diğer takımların seviyesine getirdi. Bu arada Başakşehir’e uyarım şampiyonluk kupasını iyice koruma alması yoksa bir Trabzonsporlu taraftar o kupayı çalmaya teşebbüs edebilir. Malum 2010 – 2011 sezonunun şampiyonluk kupasını Fenerbahçe Spor Kulübünün müzesinden çalmaya teşebbüs ettiler.

Trabzonspor

Gelelim bu sezona Trabzonspor kadrodan kayıplar verdi. Kilit mevkideki oyuncuları Jose Sosa, Filip Novak ve Alexander Sorloth takımdan gitti. Sosa ve Novak’ın Fenerbahçe’ye gitmesi tüm Trabzonsporluları üzdü. Geçen sezon ortasında damat bakanın babasından gelen baskılarla Ünal Karaman’ın kulüpten ilişkisini kesilmesi ve yerine yardımcı antrenör Hüseyin Çimşir’in getirilmesiyle kaybedilen bir şampiyonluk vardı. Bundan ders çıkartıyor mu?

Lakin Trabzonspor yönetimi ve camiası hiç akıllanmıyor şimdi de yeterliğini kimsenin tartışmaya tenezzül bile etmediği Hüseyin Çimşir hocanın yardımcısı, tek özeliği Müslüman Türk kızı Zeliha Kılıç ile evlenmesi ve Müslüman olan eski futbolcu ve teknik ekipler de görev alan Eddie Newton’u teknik direktör yaptı.

İlk 5 haftada evinde Beşiktaş ve Başakşehir’e yenildi. Denizlispor ve Gaziantepspor’la deplasman da berabere kaldı. Bu ilk beş hafta boyunca sadece geçen yıl küme düşen ama düşmenin kaldırılmasıyla ligde kalan Malatyaspor’u evinde yenebildi. Takım çok kötü oynuyor, tel tel dökülüyor. Teknik direktör olarak getirilen Eddie Newton bu kötü gidişatın en önemli aktörü. Trabzonspor’un ne ilk 11 oyuncuları belli ne de oyun sistemi.  4-3-3, 3-5-2, 4-1-4-1, 4-4-2 sistemlerinden geçiş yaparken başları dönen futbolcular, nasıl oynayacaklarını şaşırdılar. Devamlı yan top oynaya oynaya geçen yılın dik oynayan iyi takımını artık yok ettiler.

Bu kimin suçu derseniz, öncelikle Trabzonspor’un başkanı Ahmet Ağaoğlu’nun ve yönetiminin. Siyasi iktidarın istediği için Ünal Karaman’ı kovan ve gene üstlerden birilerinin istendiği için Eddie Newton’u teknik direktör olarak takımı emanet etmeleri Trabzonspor’un on yıllarını götürmek üzere.

Şehirde Eddie Newton için son şans bu haftaki Fenerbahçe maçı olarak gösteriliyor. Takım yenilirse Trabzon’a dönmesin, dönsün memleketine deniyor. Muhtemelen Fenerbahçe’ye yenilip Trabzon macerasını noktalayacak, Eddie Newton. Ama asıl tehlike Trabzonspor için, teknik direktör olarak getirilmek istenen kişi; Abdullah Avcı!

Abdullah Avcı kimdir? Neden adı büyük takımların ilk teknik direktör adayı olarak yazılıyor?  Niçin basın Abdullah Avcı için kulis yapılıyor? Arkasında kimler var? Bu soruların cevabını başka bir yazım da sizlerle paylaşacağım.

Önceki makaleTürk Takımları Avrupa’da Kayıp!
Sonraki makale66. Gillette Milliyet Yılın Sporcusu Ödülleri sahiplerini buldu!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here