Ana sayfa Futbol Yazıları Türk Takımları Avrupa’da Kayıp!

Türk Takımları Avrupa’da Kayıp!

837
0

Bu sezon ön elemeye katılan tüm takımlarımız rakiplere yenilerek elendi. Doğrudan gruplara kalan Başakşehir ve Sivasspor devam ediyorlar. Bu bizim UEFA klasmanında aşağılara doğru yol almamız sebep oluyor. Çünkü son yıllarda çoğu takımımız gruplara kalamıyorlar, kalsalar bile çok az puan alıp gruplardan çıkamıyorlar. Ve bu durumda ülkemize puan kazandırmıyor.

Bildiğiniz gibi, sezona UEFA klasmanında 11. sırada başlayan ancak Avusturya kulüplerinin aldığı başarılı sonuçlarıyla bir basamak gerileyen ülkemiz, İskoç takımı Rangers’ın Galatasaray’ı elemesinin ardından 12. sıradaki yerini korudu. Fakat İskoçya, Rangers‘ın takımının aldığı puanlarla 12.Türkiye ve 13.Ukrayna’nın önüne geçerek 11. sıraya yerleşti.

UEFA ülke sıralamasında 11. Sırada yer almak, Avrupa kupalarına doğrudan katılım açısından çok önem taşıyor. 11. sıradaki ülke, UEFA Ligi’ni kazanan takımın kendi liginde de Şampiyonlar Ligi’ne direk katılma hakkı kazanması halinde Şampiyonlar Ligi’ne doğrudan katılma hakkı elde ediyor. Bu durum hemen hemen her zaman böyle olduğundan UEFA listesinde 11. olmak önemli.

Türk Takımları Avrupa’da Kayıp!

Burada önemli olan Şampiyonlar Ligi’ne katılım hakkını almak. Bu sıralama Şampiyonlar Ligi için yoksa UEFA ligine direk katılım hakkının kaybedilmesinin çok önemli gözükmüyor çünkü oradaki takımlar daha güçsüz liglerden gelir ve kadro maliyetleri düşük özetle alt klasman takımlar olduğundan Türk takımlarını eleyip gruplara kalma şansı yüksektir. Girilse bile, UEFA liginden gelecek para Şampiyonlar Ligi’nin katılım grup ücretinin çeyreğinden azdır.

Türk Takımları Avrupa Kayıp!

Bu yıl Beşiktaş iki turnuvadan da ilk maçlarda elenme başarısızlığını gösterdi. Galatasaray desek yıllardır Avrupa’da kayıp. 2000 yıllında olmaz denilen olaylar olup rakiplerin UEFA ligine önem vermemesiyle bir defa kupayı kazandı. Kendilerini Avrupa fatihi olduğu sanan ama o tarihten beri Avrupa’da nal toplayan bir takım. Trabzonspor bu yıl yalan bildirim yaptığı için UEFA tarafından kupalardan men edildi yani ceza verildi sahtekarlıktan. Gerçi geçen sezon katıldı da ne oldu ön elemeden öteye geçemedi! Son on yılda Avrupa’da adı geçmiyor. Bir de onlarca yıl önce bir iki büyük Avrupa takımını yendiler diye sahte bir Avrupa Kupaları’nda başarılıymış gibi bir tarih oluşturuyorlar.

Türkiye Ligi’nde siyasi gerekçelerle kollanan Trabzonspor Avrupa arenasına çıkınca emir almayan hakemlerin yönettiği maçlarda rakiplerini yenemiyor. UEFA’da etkili olamayan bakanlarımız (döviz garantili ihale parası almadığı için UEFA başkanı) Trabzonspor’a maç kazandıramıyorlar. Bu konuda ülkemizde kollanan ve yol verilen Galatasaray’a gelelim. Federasyondaki gerek hakem komitesindeki gerek disiplin kurulundaki kulis ve destekler olmayınca mecbur Avrupa’da başarı olamayıp kuyruğunu sıkıştırıp Türkiye ligine dönüyorlar.

Güncel UEFA ülke sıralamasındaki puan durumu

1. İspanya: 78,999
2. İngiltere: 76,856
3. İtalya: 59,725
4. Almanya: 58,856
5. Fransa: 48,583
6. Portekiz: 40,150
7. Rusya: 34,550
8. Belçika: 32,100
9. Hollanda: 31,400
10. Avusturya: 30,625
11. İskoçya: 28,875
12. Türkiye: 28,100
13. Ukrayna: 27,500
14. Kıbrıs Rum Kesimi: 27,000
15. Danimarka: 26,375
Önceki makalePuma, Neymar Jr. ile İmzaladı Efsane Krampon KING Sahalara Dönüyor
Sonraki makaleNe Olacak Bu Trabzonspor’un Hali?

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here