Ana sayfa Basketbol Yazıları Zeljko Obradovic’den Veda

Zeljko Obradovic’den Veda

836
0

Zeljko, dünya basketbolda saygın bir ismi, Avrupa basketbolunun büyük figürlerinden biridir. 2013 yılında ülkemize Fenerbahçe Ülker’e transfer olunca büyük bir olay oldu. Avrupa’nın en önemli koçunun Türkiye’de çalışacak olması inanılmayacak bir şeydi. Fenerbahçe’nin o dönemdeki başkanı Aziz yıldırımın büyük özverisiyle ülkemize kazandırılan büyük bir değerdi.

Ülkemizde bu tarz değerli insanlar belli bir zaman sonra alışkanlık yapıyor. Onlara geçmiş kariyerleri başarıları bir anda unutulur bir iki maç üzerinde yorum eleştiri yapılmaya başlanır. Kısaca anlatmak gerekirse Obradovic’e Ergin Ataman muamelesi yapmak! Tek kelimeyle ayıptır.

Obradovic

Zeljko Obradovic’den Veda

Koç, 7 sezon takımı çalıştırdı bu son sezon takım kötü gidiyordu tam düzelmeye başlamıştı sezonun sonuna doğru pandemi (covid-19) yüzünden euroleague ve Türkiye ligi iptal edildi. Euroleague de geride kalan 6 sezonun 5 sezonda final four’a kaldı. 3 sezonda final ve bir şampiyonluk kazandırdı.

Deha koç Obradovic ikili ilişkilere önem veren ve sorunu, isteğini dile getirmek için Kulübün en yetkilisine yani başkanla iletişime geçmek isteyen birisidir. Fenerbahçe kongresinde Aziz başkanı yenip Fenerbahçe başkanı seçilen Ali koç ise kurumsal bir holdingin üçüncü kuşak patronlarından olduğundan ve Fenerbahçe Spor kulübü işlerini Koç Holdingdeki işleyiş gibi yapmaya kalkınca Obradovic ile iletişim kanalı kapandı.

Fenerbahçe’nin yeni yönetiminden başkan vekili olan Semih Özsoy’un basketbol şubesinden sorumlu yönetici olması da sıkıntıları artırdı. 2012 yılında Aziz Yıldırım yönetiminde de basketboldan ilgili yöneticiydi ve Obradovic ile arasının iyi olmadığı söylenir. 2013’deki seçimde Özsoy Fenerbahçe yönetim kurulundan ayrıldı. Şimdi Ali Koç yönetiminde tekrardan Özsoy üzerinden başkana ulaşma zorunda kalması. Özsoy ile Obradovic frekansları uyuşmaması bu ayrılık sürecinin hızlandırdı.

Şimdi Fenerbahçe Beko’da yapılanması nasıl olacak? Koç kim olacak?  Bütçe ne kadar olacak? Takımdan çok para alan oyuncular gönderilecek mi? İşte bu sorulara bir ay içinde bir yanıt bulabileceğimizi düşünüyorum. En önemli şey para yani bütçe ne olacak yarışmacı bir takım mı yoksa idare eder bir takım mı? Şimdi iki koçun bir yardımcısının adı basında yorumlanıyor. Yardımcısı dediğim Erdem Can. Komik ama Erdem Can ismi söyleniyor buna eski futbolcu milli kaleci tv yorumcusu Turgay Şeren’in “yok artık ….. … “sözünü hatırlatmak istiyorum. Bu “Erdem Can lobisinin” insanları kandırmadaki tezi ise; bir yıl böyle Obradovic’in kadrosuyla Erdem hocayla (koç Erdem yazmaya elim bile gitmiyor) aynı Obradovic’in sisteminde gidelim. Bir sezon sonra aman koç tekrar gel başımıza bak sistemin devam ediyor. Ve başkanda bir yıl içinde ilgi alaka gösterirse tekrardan Obradovic geri gelir. Bu imkansız Obradovic çalıştırdığı takımı bir daha çalıştırmamış ve Partizan(her şeyin başladığı takımı) haricinde çalıştırmayacağına inanıyorum.

Şimdi gelelim diğer koç adaylarına Türk koç olursa 10-12 milyon Euro bütçeyle bir takım kurulur. Türk koç olarak ismi geçen Ufuk Sarıca, Milli takımı ve kulüp olarak da Karşıyaka (İzmir takımı) koçu. Eğer bütçe 20 milyon Euro civarında olursa yarışmacı final four kovalayacak bir takım düşünülüyorsa da Litvanyalı koç Sarunas Jasikevicius adı geçiyor. Fenerbahçe’nin eski oyuncusu koç Obradovic’in öğrencisi geleceği olan bir koç. Avrupa’daki en gelecek vaat eden koçlardan biri. Barselona takımının da ilgisi var Jasikevicius’a bakalım Fenerbahçe başkanı Ali Koç’un basketboldaki hedefi ne olacak?

Önceki makaleNihat Özdemir’in Görevi Nedir?
Sonraki makaleYabancı Sayısı ve TFF

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here